Sigortacılık Zor Günlerin Mesleğidir

Sigortacılık zor günlerin mesleğidir
Sigortacılık zor günlerin mesleğidir

Sigortacılık zor günlerin mesleğidir” diyerek söze başlamak doğru olsa gerek. Gerçekten de öyle midir? Gelin biraz bu konu üzerinde duralım.

Mesleğiniz, faaliyet alanınız ne olursa olsun muhakkak ihtiyacınız olan bazı poliçe çeşitleri vardır. Peki ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz veya bu konuda yeterince bilgi sahibi bir sigortacınız var mı?

Sigorta sektörü çok geniş bir ürün yelpazesine sahip ve teknik detayda da anlaşılması zor mesleklerden biridir. Bu sebeple; ilk önce size özel tespitler yapılması ve bu tespitlerin öncelik sırasına konulması çok önemlidir.

Ülkemizde ve dünyada yaşanmakta olan doğal afetler, terör olayları,  Covid-19, bunların yanı sıra teknolojik birçok gelişme ve ekonomik sıkıntılar gün geçtikçe maalesef artmaktadır. Sigorta ise bu ve bunlar gibi kontrolümüz dışındaki birçok olaydan sağlam çıkmamızı sağlayacak en temel güvencedir.

2020 yılında ülkemizde yaşanan doğal afetler, Covid-19 ve ekonomik daralma karşısında, Sigorta sektörü neler yaptı gelin biraz bu konuya da bakalım.

Öncelikle Covid-19 gibi Pandemi ilan edilmiş hastalıklar, sağlık sigortalarında istisna olmasına rağmen, Türkiye’deki tüm sigorta şirketleri bu konuda seferberlik ilan ederek hastalıkla ilgili olan masrafları karşıladıklarını açıkladılar. Hastalığın yayılmasını önlemek adına bazı şirketler hasar görmüş olan araçları siz evinizden çıkmadan teslim alıp, tamiri tamamlandıktan sonra detenfektasyon işlemini de yaparak aracı yine evinize kadar teslim ettiler. Bazı sigorta şirketleri hasarı olmayan araçlarda bile indirimli olarak detenfektasyon hizmetlerinden yararlanılmasını sağladılar.

Sigortacılık
Sigortacılık

Ekonomik olarak bu zor günleri hep beraber aşacağımız gerçeğini de benimseyerek, bankalarla yapmış oldukları anlaşmalarla taksit sayılarını arttırdılar, ek bir ücret almadan taksit erteleme imkanı verdiler, kasko poliçesini 14 aylık olarak düzenleyip 2 ayı ücretsiz verdiler, yıllık olarak kasko yaptırmanın maliyetini şuanda karşılayamayan vatandaşlarımız için aylık kasko imkanı tanıyan şirketler oldu.

Bu saydıklarımın yanı sıra yukarıda az önce olumsuz bir olaymış gibi bahsettiğim teknolojik gelişmeler, hepimizin işini kolaylaştırmakla beraber, birçok riski de beraberinde getirdi. “Siber riskler!” İşte bu risklere karşı da güvende olabilmeniz için Siber Koruma Sigortası, Dijital Güvenlik Sigortası gibi ürünler geliştirildi.

Özetle; sigortacılık sektörü 2020 yılında verdiği bu sınavda “Sigortacılığın zor günlerin mesleği” olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Yazar: Yeliz ÇELİKDİZ

Yeliz ÇELİKDİZ
Genel Müdür ONGUN SİGORTA ARACILIK HİZM.LTD.ŞTİ

3 Yorumlar

 1. Avatar

  Yazı Faydalı Olmuş,
  Siber risk sigqortası hakkında bir yazı kaleme alınsa çok iyi olur. Ben şahsen merak ettim.
  Teşekkürler

 2. YELİZ ÇELİKDİZ

  Volkan bey merhaba,

  Yorum ve ilginiz için teşekkür ederim. Sonraki makalelerimizde branş ve ürün bazlı yazılarımız sırasıyla gelecek. Siber riskler ile ilgili yazımızı da önceliklendirelim sizin için.

  Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Uyarı! Korunan İçerik