Sabit Boru Tesisatı ve Yangın Dolap Sistemi Periyodik Kontrolü

Sabit Boru Tesisatı

 Tesisatın amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, BYKHY’de belirtilen koşulların gerçekleşmesi halinde, bina içinde itfaiye su alma hattı, itfaiye su verme bağlantısı, yangın dolapları ve hortumları ile hidrant sistemin tesis edilmiş olması gereklidir.

Antifriz sıvısı ile veya elektrikli şerit ısıtma veya yardımcı kuru boru veya değişken uzatmalarla korunmayan su borusu tesisatları, basınç altında sürekli olarak suyla dolu olması gereklidir. Su borusu tesisatları, sadece suyun donma ihtimalinin olmadığı ve ortam sıcaklığının 95 oC’u geçmeyeceği bina ve müştemilatında monte edilmelidir. Izgaralı ve çevrimli sistemler için, sadece su borusu tesisatı kullanılmalıdır. (STANDART Madde 11.1.1, 11.1.2)

Yüksek binalarda ıslak hacimlerden geçen branşman boruları hariç olmak üzere, 70 mm’den daha büyük çaplı tesisat borularının en az zor alevlenici malzemeden olması gerekir. Normal alevlenici malzemeden pis su tesisat borusu kullanılması halinde, pis su borusu kat geçişlerinde yangın kompartıman duvarının yangına dayanım süresi kadar yangına dayanım sağlayacak yangın kesicileri kullanılır. (BYKHY Madde 29/4)

Su borusu tesisatının tamamının gözle muayenesinde, hasar, korozyon, sızıntı ve montaj noktalarında genel sistemim çalışmasını engelleyecek gevşeklik, çıkma vb olumsuz durumların olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir.

yangınborutesisatı

Devamını görüntülemek için üye olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Uyarı! Korunan İçerik