Periyodik Muayene Uzmanı Olarak Ne Kadar Güvendesiniz

işgüvenliği

 

Periyodik kontrolü yapacak yetkili kişiler, sahada ekipmanın kontrolünü gerçekleştirirken bazı tehlikelerle karşı karşıya kalabilmektedir.

Periyodik kontrolü gerçekleştirecek yetkilendirilmiş kişiler bu tehlikelerle ilgili ne kadar bilgi sahibi veya almış oldukları eğitimde bunlar üzerinde duruluyor mu?  dikkat etmemiz gerektiği düşüncesindeyim.

Bu konuda maalesef eksiğimiz var ve eksiğimizi kapatabiliriz. Bu işte yıllarca çalışmış periyodik kontrol yapmış kıymetli arkadaşların tecrübelerine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bunun adına Mentorluk de diyebilirsiniz, usta çırak eğitimi de diyebilirsiniz.

Peki kontrol için sahaya çıktığımızda bizi neler bekliyor nasıl hazırlanmalıyız. Temel ve herkesçe bilinen Kişisel Koruyu Donanımlarımız olmaksızın kontrole başlamamalıyız. Periyodik kontrolünü yapacağımız her ekipman çalışma prensibine göre tehlikeleri barındırmakta ve bazı riskler ortaya çıkarabilmektedir. Önemli olan bazı önlemleri alarak bu riski kabul edilebilir seviyede tutmaktır.

İş Ekipmanlarının kontrolünde hangi hususlar iş kazasına neden olabilir.?

1Periyodik Kontrole servis ve işyeri yetkilisinin eşlik etmemesi

2-Test sahasına diğer personellerinde girmesi veya bulunması (Alan sınırlaması yapılmalı)

3-Ekipmanın olduğu alana erişimin uygun olmaması (giriş ve çıkış için emniyetli yol, merdiven vb. olmaması)

4-Kontrol edilecek iş ekipmanında kontrolsüz enerji (Basınç, Elektrik, Buhar vb.) bulunması

5-Kontrolü yapılacak ekipmanın üzerinde anahtar, malzeme vb. bulunması

6-Kontrolü yapılacak ekipmanın test yükü veya basıncına dayanamayacak ölçüde yıpranmış veya eski oluşu,

7-Test için kullanılacak ana ve yardımcı ekipmanların sağlam olmayışı (pompa, sapan, yük, hortumlar vb.)

8-Özel imalat iş ekipmanı veya bir kısmının özel imalat oluşu (Örn: Pergel vinç: Vincin duvara bağlanan çelik konstrüksiyonun test ve uygunluğu)

9-Test ve Kontrolde kullanılacak ölçü aleti veya cihazların kalibrasyonlarının olmayışı

 

Buna benzer hususlar ekipman kontrolünü güvenli gerçekleştiremeyeceğimiz anlamını taşır. Ekipmanın kontrolünden ziyade, Periyodik kontrolde birinci önceliğimiz kendi hayatımız ve işletme personelinin hayatı olmalıdır. Periyodik kontrole bu ciddiyetle yaklaşılmalıdır. Yapılan işlem rutin bir işlem olmayıp test esnasında ekipmana çalışma kapasitesinin üzerinde yükleme yapılıyor. Dolayısıyla olası iş kazalarına karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Periyodik kontrolü gerçekleştiren yetkilinin yaklaşımı, periyodik kontrolü yapmak değil, periyodik kontrolü güvenli yapmak olmalıdır.

Yazar: Seyfettin KAÇAL

Seyfettin KAÇAL
İş Güvenliği Uzmanı /A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Uyarı! Korunan İçerik