HAVALANDIRMA TESİSATININ PERİYODİK KONTROLÜ

HAVALANDIRMA TESİSATININ PERİYODİK KONTROLÜ
HAVALANDIRMA TESİSATININ PERİYODİK KONTROLÜ

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma tesisatları; konfor, güvenlik, endüstriyel işlemler ve ürünlerin sağlıklı depolanması amaçlarıyla binaların hava koşullarını düzenleyen sistemlerdir. Havalandırma sistemleri istenen ortamı oluşturmak ve sürdürmek için temiz yada şartlandırılan havayı iç ortamın istenen alanlarına hava kanallarıyla taşırlar.

Havalandırma sistemleri tesis yapısına ve kullanım yerine bağlı olarak lokal ve merkezi olarak ikiye ayrılır. Lokal havalandırma sistemleri havayı kirleten unsurların yakınında tesis edilerek kirli havanın binaya yayılmasını engellerler. Merkezi havalandırma sistemleri ise insan sayısının daha fazla olduğu; okul, hastane, alışveriş merkezi benzeri büyük tesislerdeki havanın kontrol edilmesi için kullanılır.

Soluduğumuz havanın kalitesini belirleyen havalandırma sistemlerinin bakım ve periyodik kontrolleri büyük öneme sahiptir. Düzenli gerçekleştirilen bakım ve kontroller malzeme ömrünü uzatırken aynı zamanda solunan hava kalitesinin de standartlar dahilinde kalmasını sağlayacaktır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ nde yer aldığı üzere her yıl düzenli olarak Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Havalandırma tesisatının periyodik kontrolünde ilk aranılacak husus havalandırma tesisatının projede belirtilen özellikleri sağlayıp sağlamaması olacaktır. Sonrasında havalandırma motoru, kanallar, menfezler ve filtrelerin gözle kontrolü yapılmalıdır.

Gözle yapılan kontrollerin ardından emiş ve egzoz kısımlarından anemometre yardımıyla hava debisi ölçümü yapılmalıdır. Bu ölçümler esnasında emiş ve üfleme menfezlerin açık konumda olduğu ve havalandırma motorlarının çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır. Ölçülen değerler ve tespit edilen aksaklıkların havalandırma tesisatı kontrol raporuna yazılmasıyla periyodik kontrol sağlıklı bir şekilde tamamlanır. Artık havalandırma tesisatınızın uygun şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz.

1 yorum

  1. Avatar
    Şemsettin UÇAK

    Havalandırma tesisatı periyodik kontrolünü her yıl yaptırmak gerekli mi? İstanbul da periyodik kontrol yapacak havalandırma tesisatı periyodik kontrolünde uzman bir firma varmı? Tavsiye edebileceğiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Uyarı! Korunan İçerik